Elektrownie słoneczne

Domowe elektrownie słoneczne - systemy solarne Kraków - fotowoltaika

W każdej chwili moc energii docierającej ze słońca do powierzchni ziemi jest ponad 8000 razy większa od mocy zużywanej na całym świecie. Słońce jest ogromnym i niewyczerpalnym źródłem energii.  Fotowoltaika i ogniwa słoneczne sprawiają, że promienie słoneczne możemy w efektywny sposób przetworzyć na energię elektryczną zarówno dla domu jak i dla dużych inwestycji.

 

Korzyści z zastosowania systemów fotowoltaicznych:

elektrownia

Systemy solarne są wysoce bezpieczne i niezawodne, nie generują hałasu i zanieczyszczeń oraz ulegają recyklingowi. Żywotność paneli to ponad 30 lat. Po 25 latach zachowują minimum 80% początkowej mocy. Dzięki wykorzystaniu systemów PV, będą one wytwarzały prąd przez cały długoletni okres eksploatacji w sposób wysoce efektywny, czysty i przyjazny dla środowiska naturalnego. Jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej konfiguracji sprzętu i parametrów urządzeń.

Warto wiedzieć, że instalacja solarna znacząco podnosi wartość nieruchomości. Pozwala także na oszczędności przy ciągłych wzrostach cen energii elektrycznej. Jest to szybki zwrot z inwestycji w technologie jutra. Systemy solarne znakomicie chronią przed wahaniami i podwyżkami cen. Dają także możliwość sprzedaży energii elektrycznej oraz uniezależnienia całkowitego lub częściowego od sieci publicznej (w zależności od zaprojektowanej i dobranej instalacji). Jest to również sposób na uzyskanie energii elektrycznej w trudno dostępnych miejscach i w nieograniczony sposób.

polska

 

Zasoby energii słonecznej w Polsce wykazują dużą zmienność w ciągu roku, a nawet w cyklu dobowym. Zimą nasłonecznienie jest aż 7 razy niższe niż latem. Najwięcej energii słonecznej dociera do ziemi w czerwcu i lipcu. Są to wartości przekraczające 150 kWh/ m2 miesięcznie. Zimą dni są krótkie, więc niewiele energii słonecznej do nas dociera. Wartość nasłonecznienie w grudniu to zaledwie 25 kWh/m2. 

Aby skutecznie wykorzystać energię słońca kolektory i baterie słoneczne ustawia się je zawsze w kierunku południowym. W ciągu roku kąt padania promieni słonecznych ulega zmianie, dlatego istotny jest kąt nachylenia urządzeń.W lecie słońce góruje wysoko na niebie, aby uchwycić jak najwięcej energii słonecznej urządzenia powinny być minimalnie nachylone, niemal płasko. Zimą odwrotnie, słońce znajduje się bardzo nisko nad horyzontem. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie ustawić urządzenia pod dużym kątem niemal pionowo. Jesień i wiosna to czas umiarkowanego górowania słońca. Optymalnym rozwiązaniem jest pochylić płaszczyzny urządzeń solarnych o kąt 45 stopni. Najczęściej kolektory i baterie słoneczne są trwale przymocowane do dachu i nie ma możliwości zmieniać ich nachylenia w ciągu roku.